Narukerä muisti nuoria MM-kisaosallistujia
30.12.2019 17:02 Uutiset / Pääsivusto

Kuvassa: JPS:n Riku Hämäläinen ja Narukerän Jaakko Hyvönen sekä Joona Rajala

Narukerä muisti viime lauantaina ennen pelin alkua nuoria jääpalloilijoita, jotka osallistuivat P21-maajoukkueen mukana Venälällä pelattuihin MM-kisoihin. Seuran puheenjohtaja Kimmo Aho ja seuran hallituksen jäsen Elina Wallin luovuttivat JPS:n Riku Hämäläiselle ja kotijoukkueen Jaakko Hyvöselle sekä Joona Rajalalle muistamiset. Narukerä muisti myös kisoissa Suomen joukkuetta valmentanutta Heikki Hyvöstä, sekä huoltajana toiminutta Mikko Sjöholmia.

Suomi sijoittui Arkhangelissä pelatuissa kisoissa kolmanneksi. Välierissä Suomi hävisi Ruotsille niukasti 0-1, mutta voitti pronssiottelussa Kazakstanin lukemin 6-0. Maailmanmestaruus jäi kotimaahan, kun Venäjä kukisti Ruotsin selvästi 7-1.   
Lisää uutisia
Jääpallo
Kategoriat